Best Feature Film
"Good Morning, Taipei"
大眾電影公司
Best Feature Film – Runner Up
The legend of the six dynasty
恒基公司
The Pioneers
Central Motion Picture Corporation
俠骨英雄傳
燕昇公司
茉莉花
樺樑公司
地獄天堂
寶華公司
古寧頭大戰
中國電影製片廠
Magnificent 72
大星公司
The Secret
Unique Films Ltd.
鄉野人
中域公司
金榜浪子吳祥輝
金美公司
賭國仇城
樺樑公司
Best Documentary
古厝——中國傳統的建築
國禾公司
Best Documentary – Runner Up
國劇藝術
台製廠
坐骨連體男嬰分割手術
台製廠
十大建設之一的高速公路工程
榮民工程管理處
世紀大戰爭
東國公司
出警入蹕圖
Central Motion Picture Corporation
傳統小鎮——美濃
國禾公司
霧臺春曉
台製廠
Best Animation – Runner Up
三國演義
中華卡通公司
丁丁夢遊記
中國青年動畫公司
Best Director
王菊金
The legend of the six dynasty
Ann HUI
The Secret
TING Shan-his
Magnificent 72
Best Leading Actor
王冠雄
茉莉花
WANG Dao
The Pioneers
Tommy TAM
俠骨英雄傳
Best Leading Actress
HSU Feng
The Pioneers
LIN Chin Hsia
Magnificent 72
Sylvia CHANG
茉莉花
Best Supporting Actor
向雲鵬
鄉野人
江明
"Good Morning, Taipei"
李小飛
Gunshot at 6 in the Morning
Best Supporting Actress
邵佩玲
茉莉花
陳秋燕
我踏浪而來
楊若蘭
To You with Love
最佳童星
林小樓
鄉野人
黃膺勳
愛的小草
歐弟
"Good Morning, Taipei"
Best Original Screenplay
王菊金, 管管
The legend of the six dynasty
宋項如
To You with Love
陳韻文
The Secret
Best Screenplay Adaptation
HOU Hsiao-hsien
"Good Morning, Taipei"
CHANG Yung-hsiang, CHANG Yi
The Pioneers
劉正謙
賭國仇城
Best Cinematography
王菊金
地獄天堂
林文錦
The Pioneers
鍾志文
The Secret
Best Film Editing
Peter CHEUNG
The Young Master
余小峰, 江興隆
教頭
余燦峰
The Secret
Best Art Direction
袁光明
地獄天堂
張佩成
鄉野人
CHANG Chi-pin
The Pioneers
Best Film Score ( None )
黃茂山
The legend of the six dynasty
王菊金
地獄天堂
楊秉忠
Magnificent 72
最佳電影插曲 ( None )
早安台北
Lyricist : 孫儀  Composer : Weng Ching-Hsi
( "Good Morning, Taipei" )
大公雞
Lyricist : 張佩成  Composer : 溫隆俊
( 鄉野人 )
碧血黃花
Lyricist : TING Shan-his  Composer : 楊秉忠
( Magnificent 72 )
最佳錄音
林焜圻
The legend of the six dynasty
忻江盛
古寧頭大戰
王榮芳
Magnificent 72
最佳歌舞片音樂 ( None )
最佳紀錄片攝影
張照堂
古厝——中國傳統的建築
賴永鑫
國劇藝術
張照堂
傳統小鎮——美濃
最佳紀錄片策劃
鄧韋幸
世紀大戰爭
李樹屏
國劇藝術
洪老典
傳統小鎮——美濃
Best Director ( None )
黃木村
丁丁夢遊記
蔡明欽
三國演義
優等策劃特別獎
古寧頭大戰
中國電影製片廠
"Good Morning, Taipei"
Best Feature Film
大眾電影公司
Best Supporting Actor
江明
最佳童星
歐弟
Best Screenplay Adaptation
HOU Hsiao-hsien
最佳電影插曲
Lyricist : 孫儀  Composer : Weng Ching-Hsi
( 早安台北 )
十大建設之一的高速公路工程
Best Documentary – Runner Up
榮民工程管理處
世紀大戰爭
Best Documentary – Runner Up
東國公司
最佳紀錄片策劃
鄧韋幸
出警入蹕圖
Best Documentary – Runner Up
Central Motion Picture Corporation
傳統小鎮——美濃
Best Documentary – Runner Up
國禾公司
最佳紀錄片攝影
張照堂
最佳紀錄片策劃
洪老典
霧臺春曉
Best Documentary – Runner Up
台製廠
三國演義
Best Animation – Runner Up
中華卡通公司
Best Director
蔡明欽
丁丁夢遊記
Best Animation – Runner Up
中國青年動畫公司
Best Director
黃木村
我踏浪而來
Best Supporting Actress
陳秋燕
To You with Love
Best Supporting Actress
楊若蘭
Best Original Screenplay
宋項如
Gunshot at 6 in the Morning
Best Supporting Actor
李小飛
The Young Master
Best Film Editing
Peter CHEUNG
教頭
Best Film Editing
余小峰, 江興隆
坐骨連體男嬰分割手術
Best Documentary – Runner Up
台製廠
國劇藝術
Best Documentary – Runner Up
台製廠
最佳紀錄片攝影
賴永鑫
最佳紀錄片策劃
李樹屏
The legend of the six dynasty
Best Feature Film – Runner Up
恒基公司
Best Director
王菊金
Best Original Screenplay
王菊金, 管管
Best Film Score
黃茂山
最佳錄音
林焜圻
金榜浪子吳祥輝
Best Feature Film – Runner Up
金美公司
鄉野人
Best Feature Film – Runner Up
中域公司
Best Supporting Actor
向雲鵬
最佳童星
林小樓
Best Art Direction
張佩成
最佳電影插曲
Lyricist : 張佩成  Composer : 溫隆俊
( 大公雞 )
The Secret
Best Feature Film – Runner Up
Unique Films Ltd.
Best Director
Ann HUI
Best Original Screenplay
陳韻文
Best Cinematography
鍾志文
Best Film Editing
余燦峰
Magnificent 72
Best Feature Film – Runner Up
大星公司
Best Director
TING Shan-his
Best Leading Actress
LIN Chin Hsia
Best Film Score
楊秉忠
最佳電影插曲
Lyricist : TING Shan-his  Composer : 楊秉忠
( 碧血黃花 )
最佳錄音
王榮芳
古寧頭大戰
Best Feature Film – Runner Up
中國電影製片廠
最佳錄音
忻江盛
優等策劃特別獎
中國電影製片廠
地獄天堂
Best Feature Film – Runner Up
寶華公司
Best Cinematography
王菊金
Best Art Direction
袁光明
Best Film Score
王菊金
茉莉花
Best Feature Film – Runner Up
樺樑公司
Best Leading Actor
王冠雄
Best Leading Actress
Sylvia CHANG
Best Supporting Actress
邵佩玲
俠骨英雄傳
Best Feature Film – Runner Up
燕昇公司
Best Leading Actor
Tommy TAM
The Pioneers
Best Feature Film – Runner Up
Central Motion Picture Corporation
Best Leading Actor
WANG Dao
Best Leading Actress
HSU Feng
Best Screenplay Adaptation
CHANG Yung-hsiang, CHANG Yi
Best Cinematography
林文錦
Best Art Direction
CHANG Chi-pin
賭國仇城
Best Feature Film – Runner Up
樺樑公司
Best Screenplay Adaptation
劉正謙
古厝——中國傳統的建築
Best Documentary
國禾公司
最佳紀錄片攝影
張照堂
愛的小草
最佳童星
黃膺勳