Best Feature Film
Painted Faces
邵氏公司,Golden Harvest (HK) Limited
海峽兩岸
Long Shong
Love in a Fallen City
邵氏公司
Police Story II
Golden Way Films Limited
Wonder Women
香港德寶公司
When the Ocean is Blue
Central Motion Picture Corporation
Best Documentary
Evening Drums and Morning Bells
Taiwan Film Culture Co.
深山猶有讀書聲
Taiwan Film Culture Co.
水里陶
Taiwan Film Culture Co.
Chiu Lung Kou
漢威電影事業股份有限公司
矮人祭之歌
中央研究院民族學研究所
Best Director
Alex LAW
Painted Faces
Ann HUI
Starry is the Night
WONG Kar Wai
熱血男兒
Best Leading Actor
Alex MAN
大頭仔
Sammo HUNG
Painted Faces
Tommy TAM
People's Hero
Best Leading Actress
DoDo CHENG
Moon, Star & Sun
江霞
海峽兩岸
繆騫人
Love in a Fallen City
Best Supporting Actor
Stephen CHOW
Final Justice
林正英
Painted Faces
金塗
The Green Trees
Best Supporting Actress
王萊
海峽兩岸
Elaine JIN
People's Hero
張盈真
Rouge of the North
Best Original Screenplay
Alex LAW, Mabel CHEUNG
Painted Faces
WU Nien-Jen
海峽兩岸
KAM Kwok-Leung
Wonder Women
Best Screenplay Adaptation ( None )
Best Cinematography
鍾志文
Painted Faces
閻崇聖, CHANG Chan
When the Ocean is Blue
Paul CHAN, 張永恒
Fatal Love
Best Film Editing
KONG Chi Leung, 余純
Painted Faces
KAM Ma, 周得陽
Chess King
姜興隆, CHAO Cheing Kam, 方寶華
Love in a Fallen City
Best Art Direction
Tony AU Ding Ping
Love in a Fallen City
William CHANG
熱血男兒
Oliver WONG
Police Story II
Best Makeup & Costume Design
YEE Chung Man, Shirley CHAN Ku Fang
海峽兩岸
王耀年
Love in a Fallen City
Tony AU Ding Ping, Chou Chih-Hua
Profilles of Pleasure
Best Original Film Score
Lowell LO
Painted Faces
CHANG Hong Yi
老科的最後一個秋天
林敏怡
Love in a Fallen City
最佳改編音樂 ( None )
Best Original Film Song
王 文清
黃色故事
陳耀川, 林敏怡
Love in a Fallen City
LAW Wing Fai
Profilles of Pleasure
Best Sound Effects
邵氏錄音室, 嘉禾配音室
Painted Faces
Cinema City Recording Studio Ltd.
Fatal Love
徐炳光
Love in a Fallen City
最佳紀錄片導演
劉國彬
水里陶
林作庸
深山猶有讀書聲
楊文淦
Evening Drums and Morning Bells
Special Awards
The Digger
Central Motion Picture Corporation
Painted Faces
Best Feature Film
邵氏公司,Golden Harvest (HK) Limited
Best Director
Alex LAW
Best Leading Actor
Sammo HUNG
Best Supporting Actor
林正英
Best Original Screenplay
Alex LAW, Mabel CHEUNG
Best Cinematography
鍾志文
Best Film Editing
KONG Chi Leung, 余純
Best Original Film Score
Lowell LO
Best Sound Effects
邵氏錄音室, 嘉禾配音室
Moon, Star & Sun
Best Leading Actress
DoDo CHENG
The Green Trees
Best Supporting Actor
金塗
Fatal Love
Best Cinematography
Paul CHAN, 張永恒
Best Sound Effects
Cinema City Recording Studio Ltd.
Chess King
Best Film Editing
KAM Ma, 周得陽
黃色故事
Best Original Film Song
王 文清
矮人祭之歌
Best Documentary
中央研究院民族學研究所
Profilles of Pleasure
Best Makeup & Costume Design
Tony AU Ding Ping, Chou Chih-Hua
Best Original Film Song
LAW Wing Fai
People's Hero
Best Leading Actor
Tommy TAM
Best Supporting Actress
Elaine JIN
熱血男兒
Best Director
WONG Kar Wai
Best Art Direction
William CHANG
Final Justice
Best Supporting Actor
Stephen CHOW
Rouge of the North
Best Supporting Actress
張盈真
老科的最後一個秋天
Best Original Film Score
CHANG Hong Yi
Starry is the Night
Best Director
Ann HUI
海峽兩岸
Best Feature Film
Long Shong
Best Leading Actress
江霞
Best Supporting Actress
王萊
Best Original Screenplay
WU Nien-Jen
Best Makeup & Costume Design
YEE Chung Man, Shirley CHAN Ku Fang
Love in a Fallen City
Best Feature Film
邵氏公司
Best Leading Actress
繆騫人
Best Film Editing
姜興隆, CHAO Cheing Kam, 方寶華
Best Art Direction
Tony AU Ding Ping
Best Makeup & Costume Design
王耀年
Best Original Film Score
林敏怡
Best Original Film Song
陳耀川, 林敏怡
Best Sound Effects
徐炳光
Police Story II
Best Feature Film
Golden Way Films Limited
Best Art Direction
Oliver WONG
Wonder Women
Best Feature Film
香港德寶公司
Best Original Screenplay
KAM Kwok-Leung
When the Ocean is Blue
Best Feature Film
Central Motion Picture Corporation
Best Cinematography
閻崇聖, CHANG Chan
Evening Drums and Morning Bells
Best Documentary
Taiwan Film Culture Co.
最佳紀錄片導演
楊文淦
深山猶有讀書聲
Best Documentary
Taiwan Film Culture Co.
最佳紀錄片導演
林作庸
水里陶
Best Documentary
Taiwan Film Culture Co.
最佳紀錄片導演
劉國彬
Chiu Lung Kou
Best Documentary
漢威電影事業股份有限公司
大頭仔
Best Leading Actor
Alex MAN
The Digger
Special Awards
Central Motion Picture Corporation