Best Feature Film
In The Heat Of the Sun
King's Entertainment Co.Ltd,Dragon Film Ltd.
Floating Life
King's Entertainment Co.Ltd
Tonight Nobody goes Home
Central Motion Picture Corporation
Foreign Moon
Media Asia Films Limited
The Age of Miracles
Linited Filmma Kers Organization Limited
Best Short Film
The Prince of the West Gate District
CHEN Min
The Lost Camera
CHEN Yi Chun
The Meal
YAH Si Guawn
Where Is My Love
Jofei CHENG,Motion Picture Development Foundation, R.O.C.
Best Animation
Excessive for Beauty
WANG His Hul,LO Sung Chi,Wu Yu-Chun,Chen Shih-Yao
Best Director
Derek YEE, LO Chi Leung
Se Qing Nan Nu
WANG Toon
Red Persimmon
Clara LAW
Floating Life
JIANG Wen
In The Heat Of the Sun
Best Leading Actor
XIA Yu
In The Heat Of the Sun
LIU Linian
Foreign Moon
Leslie CHEUNG
Temptress Moon
Michael WONG
First Option
Best Leading Actress
Josephine SIAO
Stage Door
TAO Shu
Red Persimmon
NING Jing
In The Heat Of the Sun
Sandra NG
4Faces of Eve
Best Supporting Actor
WANG Chi Zian
Mahjong
Jordan CHAN
Tonight Nobody goes Home
Doze NIU Chen-zer
Accidential Legend
Best Supporting Actress
QIU Xiumin
Ah-Chung
Cecilia LEE
Floating Life
Annie YIP
Floating Life
SHU Qi
Se Qing Nan Nu
Best Original Screenplay
Khan LEE, Sylvia CHANG
Tonight Nobody goes Home
ZHANG Zeming
Foreign Moon
Eddie L. C. FONG, Clara LAW
Floating Life
CHAN Po Wan, James YUEN, Aubrey LAM, Ivy HO
The Age of Miracles
Best Adapted Screenplay
Raymond TO Kwok Wai
Stage Door
JIANG Wen
In The Heat Of the Sun
Best Cinematography
Christopher DOYLE
4Faces of Eve
Dion BEEBE
Floating Life
GU Chang-wei
In The Heat Of the Sun
Jingle MA
First Strike
Best Film Editing
Peter CHEUNG, CHEUNG Ka Fai
Big Bullet
CHAN Ki-hop
First Option
ZHOU Ying
In The Heat Of the Sun
Peter CHEUNG, YAU Chi Wai
First Strike
Best Art Direction
YANG Gang
Sun Vally
LEE Fu Hsiung
Red Persimmon
HUAN Gqia Gui
Temptress Moon
YEE Chung Man
Floating Life
Best Makeup & Costume Design
William CHANG
Temptress Moon
HUO Rong Ling
Accidential Legend
YEE Chung Man
Floating Life
CHAO Chi Zhen
Mahjong
Best Original Film Score
Mark LUI, LAU Yee Tat, Davy TAM, CHAN Ka Lok
4Faces of Eve
CHANG Hong Yi
Footsteps in the Rain
ZHAO JiPing
Temptress Moon
Davood A. TABRIZI
Floating Life
Best Original Film Song
Albert LEUNG, CHEN Wei Chian
100% Feeling
Albert LEUNG, Leslie CHEUNG
"Who's the Woman, Who's the Man2"
LIM Giong
Goodbye South, Goodbye
Johnny CHEN
Temptress Moon
Best Sound Effects
Ge Wei Zha, SU Wun Shan
Sun Vally
Phat CHAN
First Option
GU Changning
In The Heat Of the Sun
Best Action Choreography
MA Yuk Sing
Big Bullet
Bruce LAW
First Option
YUEN Tak
Somebody up there like me
Stanley TONG
First Strike
Best Visual Effects
Centro Digital Pictures Ltd.
Se Qing Nan Nu
MA Yin Leung
Dr.Wai in the Scripture With NO Words
WONG Ying
The Age of Miracles
In The Heat Of the Sun
Best Feature Film
King's Entertainment Co.Ltd,Dragon Film Ltd.
Best Director
JIANG Wen
Best Leading Actor
XIA Yu
Best Leading Actress
NING Jing
Best Adapted Screenplay
JIANG Wen
Best Cinematography
GU Chang-wei
Best Film Editing
ZHOU Ying
Best Sound Effects
GU Changning
Stage Door
Best Leading Actress
Josephine SIAO
Best Adapted Screenplay
Raymond TO Kwok Wai
"Who's the Woman, Who's the Man2"
Best Original Film Song
Albert LEUNG, Leslie CHEUNG
Dr.Wai in the Scripture With NO Words
Best Visual Effects
MA Yin Leung
Goodbye South, Goodbye
Best Original Film Song
LIM Giong
Footsteps in the Rain
Best Original Film Score
CHANG Hong Yi
Red Persimmon
Best Director
WANG Toon
Best Leading Actress
TAO Shu
Best Art Direction
LEE Fu Hsiung
Excessive for Beauty
Best Animation
WANG His Hul,LO Sung Chi,Wu Yu-Chun,Chen Shih-Yao
Temptress Moon
Best Leading Actor
Leslie CHEUNG
Best Art Direction
HUAN Gqia Gui
Best Makeup & Costume Design
William CHANG
Best Original Film Score
ZHAO JiPing
Best Original Film Song
Johnny CHEN
Accidential Legend
Best Supporting Actor
Doze NIU Chen-zer
Best Makeup & Costume Design
HUO Rong Ling
First Option
Best Leading Actor
Michael WONG
Best Film Editing
CHAN Ki-hop
Best Sound Effects
Phat CHAN
Best Action Choreography
Bruce LAW
Somebody up there like me
Best Action Choreography
YUEN Tak
Mahjong
Best Supporting Actor
WANG Chi Zian
Best Makeup & Costume Design
CHAO Chi Zhen
Ah-Chung
Best Supporting Actress
QIU Xiumin
Se Qing Nan Nu
Best Director
Derek YEE, LO Chi Leung
Best Supporting Actress
SHU Qi
Best Visual Effects
Centro Digital Pictures Ltd.
Floating Life
Best Feature Film
King's Entertainment Co.Ltd
Best Director
Clara LAW
Best Supporting Actress
Cecilia LEE
Best Supporting Actress
Annie YIP
Best Original Screenplay
Eddie L. C. FONG, Clara LAW
Best Cinematography
Dion BEEBE
Best Art Direction
YEE Chung Man
Best Makeup & Costume Design
YEE Chung Man
Best Original Film Score
Davood A. TABRIZI
Tonight Nobody goes Home
Best Feature Film
Central Motion Picture Corporation
Best Supporting Actor
Jordan CHAN
Best Original Screenplay
Khan LEE, Sylvia CHANG
Foreign Moon
Best Feature Film
Media Asia Films Limited
Best Leading Actor
LIU Linian
Best Original Screenplay
ZHANG Zeming
The Age of Miracles
Best Feature Film
Linited Filmma Kers Organization Limited
Best Original Screenplay
CHAN Po Wan, James YUEN, Aubrey LAM, Ivy HO
Best Visual Effects
WONG Ying
The Prince of the West Gate District
Best Short Film
CHEN Min
The Lost Camera
Best Short Film
CHEN Yi Chun
The Meal
Best Short Film
YAH Si Guawn
Where Is My Love
Best Short Film
Jofei CHENG,Motion Picture Development Foundation, R.O.C.
Big Bullet
Best Film Editing
Peter CHEUNG, CHEUNG Ka Fai
Best Action Choreography
MA Yuk Sing
Sun Vally
Best Art Direction
YANG Gang
Best Sound Effects
Ge Wei Zha, SU Wun Shan
4Faces of Eve
Best Leading Actress
Sandra NG
Best Cinematography
Christopher DOYLE
Best Original Film Score
Mark LUI, LAU Yee Tat, Davy TAM, CHAN Ka Lok
100% Feeling
Best Original Film Song
Albert LEUNG, CHEN Wei Chian
First Strike
Best Cinematography
Jingle MA
Best Film Editing
Peter CHEUNG, YAU Chi Wai
Best Action Choreography
Stanley TONG