Best Feature Film
Kung Fu Hustle
Columbia Picture Film Production (Asia) Ltd.,Beijing Film Studio, China Film Group Corporation,Huayi Brothers & Taihe Film Investment Co., Ltd.
A World Without Thieves
Media Asia Films Limited,Huayi Brothers & Taihe Film Investment Co., Ltd.,Beijing Taihe Film Investment Co. Ltd.,Focus Films Limited,Beijing Forbidden City Film Co., Ltd.
The Wayward Cloud
Homegreen Films Co.
Election
Milkyway Image (HK) Ltd.,One Hundred Years Of Film Company Limited
Three Times
Sinomovie Co., Ltd.
Best Short Film
How's Life
U.E.S. Cinetech Inc,Taiwan Public Television Service Foundation,Graduate School of Filmmaking, TNUA
The Pain of Others
Ocean Deep Films
Eros - The Hand
Block 2 Pictures
Best Documentary
Jump ! Boys
JumpBoys Films Ltd.
Taiwan Black Movies
HOU Chi-jan
Best Animation Feature
The Fire Ball
WANG Film Production Co., Ltd.
Dragon Blade
DCDC (HK) Ltd.
Ven. Yin Shun
Da Ai Television
Best Director
TSAI Ming-liang
The Wayward Cloud
Stephen CHOW
Kung Fu Hustle
HOU Hsiao-hsien
Three Times
Johnnie TO
Election
Best Leading Actor
Aaron KWOK
Divergence
Tony LEUNG Ka Fai
Election
CHANG Chen
Three Times
CHEN Kun
A West Lake Moment
Best Leading Actress
SHU Qi
Three Times
Miriam YEUNG
Drink , Drank , Drunk
CHEN Shiang Chyi
The Wayward Cloud
Michelle KRUSIEC
Saving Face
Best Supporting Actor
Anthony WONG
Initial D
Alex FONG
Drink , Drank , Drunk
WONG Tin Lam
Election
YUEN Wah
Kung Fu Hustle
Best Supporting Actress
YUEN Qiu
Kung Fu Hustle
Teresa MO
2 Young
HSIAO Shu Shen
Love's Lone Flower
LU Yi-ching
Blue Cha-Cha
Best New Performer
Jay CHOU
Initial D
Isabella LEONG
Bug Me Not!
Race WONG
Ab-normal Beauty
Megan LAI
How's Life
Best Original Screenplay
PANG Ho-cheung, WONG Wing Sze
Beyond Our Ken
YIM Ho, ZHENG Xiao
A West Lake Moment
CHU Tien-wen, HOU Hsiao-hsien
Three Times
YAU Nai Hoi, YIP Tin Shing
Election
Best Adapted Screenplay
TSUI Hark, CHEUNG Chi Sing, CHUN Tin-nam
Seven Swords
FENG Xiaogang, WANG Gang, LIN Li Sheng, CHANG Chia-lu
A World Without Thieves
Felix CHONG
Initial D
Best Cinematography
KEUNG Kwok Man
Seven Swords
Anthony PUN
Divergence
Mark LEE Ping-bing
Three Times
CHENG Siu Keung
Election
Best Visual Effects
Peter WEBB
Seven Swords
YANG Harn Chang, CHEN Chih Chao
The Shoe Fairy
Frankie CHUNG, Don MA, TAM Kai-kwan, Franco HUNG
Kung Fu Hustle
Victor WONG, Eddy WONG Wang-hin, Bryan CHEUNG
Initial D
Best Art Direction
Eddy WONG
Seven Swords
WANG Yifei
The Shoe Fairy
Oliver WONG
Kung Fu Hustle
HWARNG Wern-ying, WANG Chih-cheng
Three Times
Best Makeup & Costume Design
POON Wing Yan, Shirley CHAN Ku Fang
Seven Swords
Shirley CHAN Ku Fang
Kung Fu Hustle
HWARNG Wern-ying, LIAO Su Jen, Jin (MC Jin) AUYEUNG, WANG Kuan Yi
Three Times
Stanley CHEUNG
Election
Best Action Choreography
LAU Kar-Leung, Stephen TUNG Wai, XIONG Xinxin
Seven Swords
KONG Tao-hoi
A World Without Thieves
YUEN Wo Ping
Kung Fu Hustle
WONG Chi Wai
Election
Best Original Film Score
Anthony CHUE
Divergence
Jeffrey CHENG
The Heirloom
Cincin LEE
Blue Cha-Cha
LO Ta-yu
Election
Best Original Film Song
Song for Heaven
Lyricist : Albert LEUNG  Composer : LO Ta-yu  Performer : Silver
( Election )
Sunlight
Lyricist : James HO  Composer : James HO  Performer : James HO
( Jump ! Boys )
Drifting
Lyricist : Vincent FANG Wen Shan  Composer : Jay CHOU  Performer : Jay CHOU
( Initial D )
Falling…In Love
Lyricist : Luantan-Ascent  Composer : Luantan-Ascent  Performer : Luantan-Ascent
( Falling…In Love )
Best Film Editing
YAU Chi Wai
Divergence
LIU Miao Miao
A World Without Thieves
Angie LAM
Kung Fu Hustle
LIAO Ching-sung, HSIAO Ju Kuan
Three Times
Best Sound Effects
Steve BURGESS, HE Wei
Seven Swords
Steven TICKNOR, Steve BURGESS, Robert MACKENZIE, Paul PIROLA
Kung Fu Hustle
May MOK, Charlie LO
Election
Kinson TSANG
Initial D
Outstanding Taiwanese Film of the Year
Three Times
Sinomovie Co., Ltd.
The Outstanding Taiwanese Filmmaker of the Year
HOU Hsiao-hsien
Audience Choice Award
Saving Face
Buena Vista Film Co., Ltd.
Lifetime Achievement Award
KE Hsiang-ting
Kung Fu Hustle
Best Feature Film
Columbia Picture Film Production (Asia) Ltd.,Beijing Film Studio, China Film Group Corporation,Huayi Brothers & Taihe Film Investment Co., Ltd.
Best Director
Stephen CHOW
Best Supporting Actor
YUEN Wah
Best Supporting Actress
YUEN Qiu
Best Visual Effects
Frankie CHUNG, Don MA, TAM Kai-kwan, Franco HUNG
Best Art Direction
Oliver WONG
Best Makeup & Costume Design
Shirley CHAN Ku Fang
Best Action Choreography
YUEN Wo Ping
Best Film Editing
Angie LAM
Best Sound Effects
Steven TICKNOR, Steve BURGESS, Robert MACKENZIE, Paul PIROLA
Drink , Drank , Drunk
Best Leading Actress
Miriam YEUNG
Best Supporting Actor
Alex FONG
Beyond Our Ken
Best Original Screenplay
PANG Ho-cheung, WONG Wing Sze
Ven. Yin Shun
Best Animation Feature
Da Ai Television
2 Young
Best Supporting Actress
Teresa MO
Ab-normal Beauty
Best New Performer
Race WONG
Bug Me Not!
Best New Performer
Isabella LEONG
A West Lake Moment
Best Leading Actor
CHEN Kun
Best Original Screenplay
YIM Ho, ZHENG Xiao
Love's Lone Flower
Best Supporting Actress
HSIAO Shu Shen
Saving Face
Best Leading Actress
Michelle KRUSIEC
Audience Choice Award
Buena Vista Film Co., Ltd.
Blue Cha-Cha
Best Supporting Actress
LU Yi-ching
Best Original Film Score
Cincin LEE
Initial D
Best Supporting Actor
Anthony WONG
Best New Performer
Jay CHOU
Best Adapted Screenplay
Felix CHONG
Best Visual Effects
Victor WONG, Eddy WONG Wang-hin, Bryan CHEUNG
Best Original Film Song
Lyricist : Vincent FANG Wen Shan  Composer : Jay CHOU  Performer : Jay CHOU
( Drifting )
Best Sound Effects
Kinson TSANG
Falling…In Love
Best Original Film Song
Lyricist : Luantan-Ascent  Composer : Luantan-Ascent  Performer : Luantan-Ascent
( Falling…In Love )
Divergence
Best Leading Actor
Aaron KWOK
Best Cinematography
Anthony PUN
Best Original Film Score
Anthony CHUE
Best Film Editing
YAU Chi Wai
The Shoe Fairy
Best Visual Effects
YANG Harn Chang, CHEN Chih Chao
Best Art Direction
WANG Yifei
A World Without Thieves
Best Feature Film
Media Asia Films Limited,Huayi Brothers & Taihe Film Investment Co., Ltd.,Beijing Taihe Film Investment Co. Ltd.,Focus Films Limited,Beijing Forbidden City Film Co., Ltd.
Best Adapted Screenplay
FENG Xiaogang, WANG Gang, LIN Li Sheng, CHANG Chia-lu
Best Action Choreography
KONG Tao-hoi
Best Film Editing
LIU Miao Miao
The Wayward Cloud
Best Feature Film
Homegreen Films Co.
Best Director
TSAI Ming-liang
Best Leading Actress
CHEN Shiang Chyi
Election
Best Feature Film
Milkyway Image (HK) Ltd.,One Hundred Years Of Film Company Limited
Best Director
Johnnie TO
Best Leading Actor
Tony LEUNG Ka Fai
Best Supporting Actor
WONG Tin Lam
Best Original Screenplay
YAU Nai Hoi, YIP Tin Shing
Best Cinematography
CHENG Siu Keung
Best Makeup & Costume Design
Stanley CHEUNG
Best Action Choreography
WONG Chi Wai
Best Original Film Score
LO Ta-yu
Best Original Film Song
Lyricist : Albert LEUNG  Composer : LO Ta-yu  Performer : Silver
( Song for Heaven )
Best Sound Effects
May MOK, Charlie LO
Three Times
Best Feature Film
Sinomovie Co., Ltd.
Best Director
HOU Hsiao-hsien
Best Leading Actor
CHANG Chen
Best Leading Actress
SHU Qi
Best Original Screenplay
CHU Tien-wen, HOU Hsiao-hsien
Best Cinematography
Mark LEE Ping-bing
Best Art Direction
HWARNG Wern-ying, WANG Chih-cheng
Best Makeup & Costume Design
HWARNG Wern-ying, LIAO Su Jen, Jin (MC Jin) AUYEUNG, WANG Kuan Yi
Best Film Editing
LIAO Ching-sung, HSIAO Ju Kuan
Outstanding Taiwanese Film of the Year
Sinomovie Co., Ltd.
How's Life
Best Short Film
U.E.S. Cinetech Inc,Taiwan Public Television Service Foundation,Graduate School of Filmmaking, TNUA
Best New Performer
Megan LAI
The Pain of Others
Best Short Film
Ocean Deep Films
Eros - The Hand
Best Short Film
Block 2 Pictures
Jump ! Boys
Best Documentary
JumpBoys Films Ltd.
Best Original Film Song
Lyricist : James HO  Composer : James HO  Performer : James HO
( Sunlight )
Taiwan Black Movies
Best Documentary
HOU Chi-jan
The Fire Ball
Best Animation Feature
WANG Film Production Co., Ltd.
Dragon Blade
Best Animation Feature
DCDC (HK) Ltd.
Seven Swords
Best Adapted Screenplay
TSUI Hark, CHEUNG Chi Sing, CHUN Tin-nam
Best Cinematography
KEUNG Kwok Man
Best Visual Effects
Peter WEBB
Best Art Direction
Eddy WONG
Best Makeup & Costume Design
POON Wing Yan, Shirley CHAN Ku Fang
Best Action Choreography
LAU Kar-Leung, Stephen TUNG Wai, XIONG Xinxin
Best Sound Effects
Steve BURGESS, HE Wei
The Heirloom
Best Original Film Score
Jeffrey CHENG