Best Feature Film
A Fool
Shandong Jiabo Culture Development Co., Ltd.
Black Coal, Thin Ice
Omnijoi Media Corporation Co., Ltd.,Boneyard Entertainment China (BEC) Ltd. (Hong Kong),China Film Co., Ltd.
The Golden Era
Stellar Mega Films Ltd.,China Film Co., Ltd.,Edko Films Limited,Beijing Cheerland Film & TV Culture Communication Co., Ltd.,J.Q. Pictures Ltd.,Beijing Spring Film&TV Culture Co., Ltd.,Beijing Caissa Culture Communication Co., Ltd.,21st Century Media Corporation,1 Verge Information Technology (Beijing) Co., Ltd.
Blind Massage
Shaanxi Cultural Industry Investment Holdings (Group) Co., Ltd.,Shaanxi Culture Industry (Film and TV) Yinhai Investment Co., Ltd.
KANO
ARS Film Production,Yi Lean Co., Ltd.,Ko Hiong Lang,Dreamland Image Co., Ltd.,CMC Entertainment Holding Corporation,Yi Ping Tang Chinese Medical Clinic,Sony Music Entertainment (Japan) Inc.,Epic Records Japan Inc.
Best Animation Feature ( None )
Best Documentary
Cotton
21st Century Media Corporation,SMG
The Walkers
The 3rd Vision Films,Taiwan Public Television Service Foundation
The Last Moose of Aoluguya
GU Tao,Justine O
Best Short Film
Stairway
Matt WU Chung-tien
The Free Man
QUAH Boon-lip
The Hammer And Sickle Are Sleeping
GENG Jun
The Great Buddha
HUANG Hsin-yao
Heipigu
CHANG Yi
Best Director
Midi Z
Ice Poison
DIAO Yi-nan
Black Coal, Thin Ice
Ann HUI
The Golden Era
WANG Xiaoshuai
Red Amnesia
LOU Ye
Blind Massage
Best Leading Actor
CHEN Jianbin
A Fool
Sean LAU
The White Storm
LIAO Fan
Black Coal, Thin Ice
NAGASE Masatoshi
KANO
CHANG Chen
Brotherhood Of Blades
Best Leading Actress
CHEN Shiang Chyi
Exit
GWEI Lun-mei
Black Coal, Thin Ice
GONG Li
Coming Home
TANG Wei
The Golden Era
Vicki ZHAO
Dearest
Best Supporting Actor
WANG Xuebing
A Fool
NG Man Tat
Aberdeen
CHEN Jianbin
Paradise In Service
Leon DAI
(Sex) Appeal
KING Shih-chieh
Brotherhood Of Blades
Best Supporting Actress
HAO Lei
The Golden Era
PAW Hee Ching
Insanity
LANG Tsu–yun
Sweet Alibis
Ivy CHEN Yi-han
Paradise In Service
WAN Qian
Paradise In Service
Best New Director
CHEN Jianbin
A Fool
CHIENN Hsiang
Exit
XIN Yukun
The Coffin In The Mountain
Umin Boya
KANO
LI Xiao-feng
Nezha
Best New Performer
HSU Wei-ning
Design 7 Love
ZHANG Huiwen
Coming Home
ZHANG Lei
Blind Massage
TSAO Yu-ning
KANO
Matthew WEI Han-ting
Meeting Dr. Sun
Best Original Screenplay
XIN Yukun, FENG Yuanliang
The Coffin In The Mountain
DIAO Yi-nan
Black Coal, Thin Ice
LI Qiang
The Golden Era
WANG Xiaoshuai, FANG Lei, LI Fei
Red Amnesia
YEE Chih-yen
Meeting Dr. Sun
Best Adapted Screenplay
CHEN Jianbin
A Fool
CHAN Fai-hung, KONG Ho-yan, Fruit CHAN
The Midnight After
ZOU Jing Zhi
Coming Home
MA Yingli
Blind Massage
LI Xiao-feng, WANG Mu, PAN Yu
Nezha
Best Cinematography
DONG Jinsong
Black Coal, Thin Ice
DU Jie
No Man's Land
ZENG Jian
Blind Massage
Mark LEE Ping-bing
(Sex) Appeal
ZHANG Ji
North by Northeast
Best Visual Effects
Hi-Organic motion graphic studio
Design 7 Love
NG Yuen Fai, Chas CHAU Chi-shing, TAM Kai-kwan
The White Storm
TONG Ka-wai, Ken LAW Wai Ho, Lucky LEUNG Chin Fung
The Midnight After
KIM Wook, PARK Young Soo
Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon (Orignal Title : Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon)
Henri WONG, Hugo KWAN, Walter WONG
As The Light Goes Out
Best Art Direction
MAK Kwok Keung
Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon (Orignal Title : Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon)
LIU Qiang
Black Coal, Thin Ice
FU Yingzhang
Uncle Victory
HAO Yi
No Man's Land
HUANG Mei Ching
Paradise In Service
Best Makeup & Costume Design
Bruce YU Ka On, LEE Pik-kwan
Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon (Orignal Title : Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon)
HAO Yi
No Man's Land
Amanda DENG, LIN Xin-yi, TU Mei-ling
KANO
FANG Chi Luen, HSU Li-wen, KAO Chia-lin
Paradise In Service
LIANG Tingting
Brotherhood Of Blades
Best Action Choreography
LI Chung Chi
The White Storm
YUEN Bun, LIN Feng
Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon (Orignal Title : Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon)
Jack WONG Wai Leung
As The Light Goes Out
Donnie YEN, Stephen TUNG Wai, YUEN Bun, YAN Hua
Kung Fu Jungle
SANG Lin
Brotherhood Of Blades
Best Original Film Score
Owen WANG, Annie LO, NIEH Lin Chieh
The Twelve Nights
KAWAI Kenji
Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon (Orignal Title : Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon)
Qigang CHEN
Coming Home
Nathan WANG, DONG Dongdong, JIANG Yongjun
No Man's Land
HE Miaoshu
North by Northeast
Best Original Film Song
心照一生
Lyricist : RubberBand, Tim LUI  Composer : RubberBand  Performer : RubberBand
( The White Storm )
Destination
Lyricist : Wyman WONG  Composer : Jason CHOI, Anthony WONG  Performer : Anthony WONG
( Aberdeen )
Mr. Bird
Lyricist : Umin Boya  Composer : Suming.Rupi  Performer : actors
( KANO )
Happiness
Lyricist : Wawa  Composer : David TAO  Performer : David TAO
( (Sex) Appeal )
The Road We Pass
Lyricist : PU Shu, HAN Han  Composer : PU Shu  Performer : PU Shu
( The Continent )
Best Film Editing
YAU Chi Wai
The White Storm
YANG Hongyu
Black Coal, Thin Ice
DU Yuan
No Man's Land
KONG Jinglei, Jolin ZHU
Blind Massage
ZHU Liyun, TU Yiran
Brotherhood Of Blades
Best Sound Effects
Kinson TSANG, YIU Chun Hin, CHOW Yuk-lun
The White Storm
TAO Jing
Coming Home
FU Kang
Red Amnesia
FU Kang
Blind Massage
TU Duu-chih, TANG Shiang Chu
Paradise In Service
Outstanding Taiwanese Filmmaker of the Year
Jimmy HUANG
Audience Choice Award
KANO
ARS Film Production, Yi Lean Co., Ltd., Ko Hiong Lang, Dreamland Image Co., Ltd., CMC Entertainment Holding Corporation, Yi Ping Tang Chinese Medical Clinic, Sony Music Entertainment (Japan) Inc., Epic Records Japan Inc.
FIPRESCI Prize
KANO
ARS Film Production, Yi Lean Co., Ltd., Ko Hiong Lang, Dreamland Image Co., Ltd., CMC Entertainment Holding Corporation, Yi Ping Tang Chinese Medical Clinic, Sony Music Entertainment (Japan) Inc., Epic Records Japan Inc.
Lifetime Achievement Award
TIAN Feng
The Twelve Nights
Best Original Film Score
Owen WANG, Annie LO, NIEH Lin Chieh
Cotton
Best Documentary
21st Century Media Corporation,SMG
The Walkers
Best Documentary
The 3rd Vision Films,Taiwan Public Television Service Foundation
The Last Moose of Aoluguya
Best Documentary
GU Tao,Justine O
Ice Poison
Best Director
Midi Z
A Fool
Best Feature Film
Shandong Jiabo Culture Development Co., Ltd.
Best Leading Actor
CHEN Jianbin
Best New Director
CHEN Jianbin
Best Supporting Actor
WANG Xuebing
Best Adapted Screenplay
CHEN Jianbin
Exit
Best Leading Actress
CHEN Shiang Chyi
Best New Director
CHIENN Hsiang
Design 7 Love
Best New Performer
HSU Wei-ning
Best Visual Effects
Hi-Organic motion graphic studio
The Coffin In The Mountain
Best New Director
XIN Yukun
Best Original Screenplay
XIN Yukun, FENG Yuanliang
The White Storm
Best Leading Actor
Sean LAU
Best Visual Effects
NG Yuen Fai, Chas CHAU Chi-shing, TAM Kai-kwan
Best Action Choreography
LI Chung Chi
Best Original Film Song
Lyricist : RubberBand, Tim LUI  Composer : RubberBand  Performer : RubberBand
( 心照一生 )
Best Film Editing
YAU Chi Wai
Best Sound Effects
Kinson TSANG, YIU Chun Hin, CHOW Yuk-lun
The Midnight After
Best Adapted Screenplay
CHAN Fai-hung, KONG Ho-yan, Fruit CHAN
Best Visual Effects
TONG Ka-wai, Ken LAW Wai Ho, Lucky LEUNG Chin Fung
Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon (Orignal Title : Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon)
Best Visual Effects
KIM Wook, PARK Young Soo
Best Art Direction
MAK Kwok Keung
Best Makeup & Costume Design
Bruce YU Ka On, LEE Pik-kwan
Best Action Choreography
YUEN Bun, LIN Feng
Best Original Film Score
KAWAI Kenji
Black Coal, Thin Ice
Best Feature Film
Omnijoi Media Corporation Co., Ltd.,Boneyard Entertainment China (BEC) Ltd. (Hong Kong),China Film Co., Ltd.
Best Director
DIAO Yi-nan
Best Leading Actor
LIAO Fan
Best Leading Actress
GWEI Lun-mei
Best Original Screenplay
DIAO Yi-nan
Best Cinematography
DONG Jinsong
Best Art Direction
LIU Qiang
Best Film Editing
YANG Hongyu
Coming Home
Best Leading Actress
GONG Li
Best New Performer
ZHANG Huiwen
Best Adapted Screenplay
ZOU Jing Zhi
Best Original Film Score
Qigang CHEN
Best Sound Effects
TAO Jing
The Golden Era
Best Feature Film
Stellar Mega Films Ltd.,China Film Co., Ltd.,Edko Films Limited,Beijing Cheerland Film & TV Culture Communication Co., Ltd.,J.Q. Pictures Ltd.,Beijing Spring Film&TV Culture Co., Ltd.,Beijing Caissa Culture Communication Co., Ltd.,21st Century Media Corporation,1 Verge Information Technology (Beijing) Co., Ltd.
Best Director
Ann HUI
Best Leading Actress
TANG Wei
Best Supporting Actress
HAO Lei
Best Original Screenplay
LI Qiang
Red Amnesia
Best Director
WANG Xiaoshuai
Best Original Screenplay
WANG Xiaoshuai, FANG Lei, LI Fei
Best Sound Effects
FU Kang
Aberdeen
Best Supporting Actor
NG Man Tat
Best Original Film Song
Lyricist : Wyman WONG  Composer : Jason CHOI, Anthony WONG  Performer : Anthony WONG
( Destination )
Uncle Victory
Best Art Direction
FU Yingzhang
As The Light Goes Out
Best Visual Effects
Henri WONG, Hugo KWAN, Walter WONG
Best Action Choreography
Jack WONG Wai Leung
No Man's Land
Best Cinematography
DU Jie
Best Art Direction
HAO Yi
Best Makeup & Costume Design
HAO Yi
Best Original Film Score
Nathan WANG, DONG Dongdong, JIANG Yongjun
Best Film Editing
DU Yuan
Kung Fu Jungle
Best Action Choreography
Donnie YEN, Stephen TUNG Wai, YUEN Bun, YAN Hua
Blind Massage
Best Feature Film
Shaanxi Cultural Industry Investment Holdings (Group) Co., Ltd.,Shaanxi Culture Industry (Film and TV) Yinhai Investment Co., Ltd.
Best Director
LOU Ye
Best New Performer
ZHANG Lei
Best Adapted Screenplay
MA Yingli
Best Cinematography
ZENG Jian
Best Film Editing
KONG Jinglei, Jolin ZHU
Best Sound Effects
FU Kang
Insanity
Best Supporting Actress
PAW Hee Ching
Dearest
Best Leading Actress
Vicki ZHAO
KANO
Best Feature Film
ARS Film Production,Yi Lean Co., Ltd.,Ko Hiong Lang,Dreamland Image Co., Ltd.,CMC Entertainment Holding Corporation,Yi Ping Tang Chinese Medical Clinic,Sony Music Entertainment (Japan) Inc.,Epic Records Japan Inc.
Best Leading Actor
NAGASE Masatoshi
Best New Director
Umin Boya
Best New Performer
TSAO Yu-ning
Best Makeup & Costume Design
Amanda DENG, LIN Xin-yi, TU Mei-ling
Best Original Film Song
Lyricist : Umin Boya  Composer : Suming.Rupi  Performer : actors
( Mr. Bird )
Audience Choice Award
ARS Film Production, Yi Lean Co., Ltd., Ko Hiong Lang, Dreamland Image Co., Ltd., CMC Entertainment Holding Corporation, Yi Ping Tang Chinese Medical Clinic, Sony Music Entertainment (Japan) Inc., Epic Records Japan Inc.
FIPRESCI Prize
ARS Film Production, Yi Lean Co., Ltd., Ko Hiong Lang, Dreamland Image Co., Ltd., CMC Entertainment Holding Corporation, Yi Ping Tang Chinese Medical Clinic, Sony Music Entertainment (Japan) Inc., Epic Records Japan Inc.
Sweet Alibis
Best Supporting Actress
LANG Tsu–yun
Paradise In Service
Best Supporting Actor
CHEN Jianbin
Best Supporting Actress
Ivy CHEN Yi-han
Best Supporting Actress
WAN Qian
Best Art Direction
HUANG Mei Ching
Best Makeup & Costume Design
FANG Chi Luen, HSU Li-wen, KAO Chia-lin
Best Sound Effects
TU Duu-chih, TANG Shiang Chu
Meeting Dr. Sun
Best New Performer
Matthew WEI Han-ting
Best Original Screenplay
YEE Chih-yen
(Sex) Appeal
Best Supporting Actor
Leon DAI
Best Cinematography
Mark LEE Ping-bing
Best Original Film Song
Lyricist : Wawa  Composer : David TAO  Performer : David TAO
( Happiness )
Brotherhood Of Blades
Best Leading Actor
CHANG Chen
Best Supporting Actor
KING Shih-chieh
Best Makeup & Costume Design
LIANG Tingting
Best Action Choreography
SANG Lin
Best Film Editing
ZHU Liyun, TU Yiran
North by Northeast
Best Cinematography
ZHANG Ji
Best Original Film Score
HE Miaoshu
The Continent
Best Original Film Song
Lyricist : PU Shu, HAN Han  Composer : PU Shu  Performer : PU Shu
( The Road We Pass )
Nezha
Best New Director
LI Xiao-feng
Best Adapted Screenplay
LI Xiao-feng, WANG Mu, PAN Yu
Stairway
Best Short Film
Matt WU Chung-tien
The Free Man
Best Short Film
QUAH Boon-lip
The Hammer And Sickle Are Sleeping
Best Short Film
GENG Jun
The Great Buddha
Best Short Film
HUANG Hsin-yao
Heipigu
Best Short Film
CHANG Yi