[ Home ]  中文  │  English
  • Sign in
    ID  (Your Email.)
    Password
     (limited to 10 characters)
    If you don't have a member account yet, please sign up for a new account. 
  
Best Feature Film 
A Fool
Shandong Jiabo Culture Development Co., Ltd.
Black Coal, Thin Ice
Omnijoi Media Corporation Co., Ltd., Boneyard Entertainment China (BEC) Ltd. (Hong Kong), China Film Co., Ltd.
The Golden Era
Stellar Mega Films Ltd., China Film Co., Ltd., Edko Films Limited, Beijing Cheerland Film &TV Culture Communication Co., Ltd., J.Q.Pictures Ltd., Beijing Spring Film&TV Culture Co., Ltd., Beijing CAISSA Culture Communication Co., Ltd., 21st Century Media Corporation, 1 Verge Information Technology(Beijing) Co.,Ltd.
Blind Massage
Shaanxi Cultural Industry Investment Holdings (Group) Co., Ltd, Shaanxi Culture Industry (Film and TV) Yinhai Investment Co., Ltd.
KANO
ARS Film Production, Yi Lean Co., Ltd., Ko Hiong Lang, Dreamland Image Co., Ltd., CMC Entertainment, Yi Ping Tang Chinese Medical Clinic, Sony Music Entertainment (Japan) Inc., Epic Records Japan Inc.
Best Animation Feature ( None )
Best Documentary 
Cotton
21st CENTURY MEDIA, SMG
The Walkers
The 3rd Vision Films, Public Television Service Foundation
The Last Moose of Aoluguya
Gu Tao, Justine O
Best Short Film 
Stairway
Matt Chung-tien WU
The Free Man
QUAH Boon-Lip
The Hammer And Sickle Are Sleeping
GENG Jun
The Great Buddha
HUANG Hsin Yao
Heipigu
CHANG Yi
Best Director 
Midi Z
Ice Poison
DIAO Yinan
Black Coal, Thin Ice
Ann HUI
The Golden Era
WANG Xiaoshuai
Red Amnesia
LOU Ye
Blind Massage
Best Leading Actor 
CHEN Jian-bin
A Fool
Sean Lau
The White Storm
Liao Fan
Black Coal, Thin Ice
Masatoshi NAGASE
KANO
Chang Chen
Brotherhood Of Blades
Best Leading Actress 
CHEN Shiang Chyi
Exit
GWEI Lun-Mei
Black Coal, Thin Ice
GONG Li
Coming Home
TANG Wei
The Golden Era
ZHAO Wei
Dearest
Best Supporting Actor 
Wang Xue Bing
A Fool
Ng Man Tat
Aberdeen
CHEN Jian-bin
Paradise In Service
Leon DAI
(Sex) Appeal
JIN Shi Jie
Brotherhood Of Blades
Best Supporting Actress 
HAO Lei
The Golden Era
Paw Hee Ching
Insanity
Lang, Tsu–Yun
Sweet Alibis
CHEN Yi-Han
Paradise In Service
Wan qian
Paradise In Service
Best New Director 
CHEN Jian-bin
A Fool
CHIENN Hsiang
Exit
XIN Yu-kun
The Coffin In The Mountain
Umin Boya
KANO
Li Xiao-feng
Nezha
Best New Performer 
Ann Hsu
Design 7 Love
ZHANG Huiwen
Coming Home
ZHANG Lei
Blind Massage
TSAO Yu-Ning
KANO
Matthew Wei Han-Ting
Meeting Dr. Sun
Best Original Screenplay 
XIN Yu-kun, Feng Yuanliang
The Coffin In The Mountain
DIAO Yinan
Black Coal, Thin Ice
LI Qiang
The Golden Era
WANG Xiaoshuai, FANG Lei, LI Fei
Red Amnesia
YEE Chih-Yen
Meeting Dr. Sun
Best Adapted Screenplay 
CHEN Jian-bin
A Fool
CHAN Fai-hung, KONG Ho-yan, Fruit CHAN
The Midnight After
ZOU Jingzhi
Coming Home
MA YINGLI
Blind Massage
Li Xiao-feng, WangMu, Pan Yu
Nezha
Best Cinematography 
DONG Jinsong
Black Coal, Thin Ice
DU Jie
No Man's Land
ZENG Jian
Blind Massage
Mark LEE Ping Bing
(Sex) Appeal
Zhang Ji
North by Northeast
Best Visual Effects 
Hi-Organic motion graphic studio
Design 7 Love
NG Yuen-fai, Chas CHAU Chi-shing, TAM Kai-kwan
The White Storm
TONG Ka-wai, Ken LAW, Lucky Tracy Hannah
The Midnight After
Wook Kim, PARK Young Soo
Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon
Henri WONG, Hugo KWAN, Walter WONG
As The Light Goes Out
Best Art Direction 
Kenneth MAK
Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon
LIU Qiang
Black Coal, Thin Ice
Fu Yingzhang
Uncle Victory
HAO Yi
No Man's Land
HUANG Mei Ching
Paradise In Service
Best Makeup & Costume Design 
Bruce YU, LEE Pik-Kwan
Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon
HAO Yi
No Man's Land
Amanda DENG, LIN Xin-yi, TU Mei-ling
KANO
Fang Chi Luen, Li-Wen Hsu, CHIA-LIN KAO
Paradise In Service
LIANG Tingting
Brotherhood Of Blades
Best Action Choreography 
LI Chung Chi
The White Storm
YUEN Bun, LIN FENG
Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon
Jack WONG
As The Light Goes Out
Donnie YEN, Stephen Tung Wai, YUEN Bun, Yan Hua
Kung Fu Jungle
Lin Sang
Brotherhood Of Blades
Original Music Award for Best Film 
Owen Wang, Annie Lo, Nieh Lin Chieh
The Twelve Nights
KAWAI Kenji
Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon
Qigang CHEN
Coming Home
Nathan WANG, DONG Dongdong, Jiang Yongjun
No Man's Land
He Miaoshu
North by Northeast
Best Film Editing 
YAU Chi Wai (H.K.S.E.)
The White Storm
YANG Hongyu
Black Coal, Thin Ice
DU Yuan
No Man's Land
KONG Jinlei, Jolin ZHU
Blind Massage
Zhu Li Yun, Tu Yiran
Brotherhood Of Blades
Best Sound Effects 
Kinson TSANG, YIU Chun-hin, CHOW Yuk-lun
The White Storm
TAO Jing
Coming Home
FU Kang
Red Amnesia
FU Kang
Blind Massage
TU Duu-Chih, TANG Hsiang-Chu
Paradise In Service
Outstanding Taiwanese Filmmaker of the Year 
Jimmy HUANG
Audience Choice Award 
KANO
ARS Film Production, Yi Lean Co., Ltd., Ko Hiong Lang, Dreamland Image Co., Ltd., CMC Entertainment, Yi Ping Tang Chinese Medical Clinic, Sony Music Entertainment (Japan) Inc., Epic Records Japan Inc.
FIPRESCI Prize 
KANO
ARS Film Production, Yi Lean Co., Ltd., Ko Hiong Lang, Dreamland Image Co., Ltd., CMC Entertainment, Yi Ping Tang Chinese Medical Clinic, Sony Music Entertainment (Japan) Inc., Epic Records Japan Inc.
Lifetime Achievement Award 
TIAN Feng