Best Feature Film
Dear EX
Ocean Entertainment Co., Ltd.,Hervoice Concept Co., Ltd.,Dear Studio Co., Ltd.
Shadow
Le Vision Pictures (Beijing) Co., Ltd.,Shanghai Tencent Pictures Culture Media Company Limited,Perfect Village Entertainment HK Limited
Dying to Survive
Beijing Dirty Monkeys Studios Co., Ltd.,Shanghai Mountain of Flowers Films Co., Ltd.,Beijing Joy Leader Culture Communication Co., Ltd.,Huanhuanxixi(Tianjin) Cultural Investments Co., Ltd.,Beijing Jingxi Culture & Tourism Co., Ltd.,Beijing Universe Cultural Development Co., Ltd.,Beijing Talent International Film Co., Ltd.,Khorgos Dirty Monkeys Studios Co., Ltd.
Long Day's Journey Into Night
Zhejiang Huace Film & TV Co., Ltd.,Dangmai Films (Shanghai) Co., Ltd.,Huace Pictures (TianJin) Co., Ltd.,Horgos Taihe Digital Entertainment Cultural Developmnet Co., Ltd.,Shanghai PMF Pictures Co., Ltd.,Shanghai Tencent Pictures Cultural Diffusion Co., Ltd.,China Film (Shanghai) Investment Fund.,MandarinVision Co., Ltd.,TianJin MaoYan WeYing Media Co., Ltd.,Free Whale Pictures Co., Ltd.,Jiangsu Zhongnan Films Co., Ltd.,Arrival Films (Beijing) Co., Ltd.,Realm Media Group.,Dream Sky Films Co‭., ‬Ltd‭.,Youku Information Technology (Beijing) Co., Ltd.,CG Cinéma
An Elephant Sitting Still
CHU Yanhua,HU Yongzhen
Best Documentary
Four Springs
LU Qingyi
Rivers Pictures Co., Ltd.
Our Youth in Taiwan
FU Yue
7th Day Film
Late Life: The Chien-Ming Wang Story
Frank W CHEN
WYC Motions,EBOS International Co., Ltd.,Activator Marketing Company
24th Street
PAN Zhiqi
Zhiqi Pan's Documentary Studio
Umbrella Diaries: The First Umbrella
James LEONG
Lianain Films Pte. Ltd.
Best Animation Feature
Cats and Peachtopia
Gary WANG
Light Chaser Animation Studios
On Happiness Road
SUNG Hsin-yin
Happiness Road Co., Ltd.,ifilm Co., Ltd.,Kaohsiung Film Fund
A Dog's Life
CHANG Yi
A-hha Studio
Best Live Action Short Film
02-06
WANG I Fan
Temporary
HSU Hui-ju
Brotherhood
WANG Chia-chun
A Final Reunion
Da Peng
My World
Jun LI
Best Animated Short Film
Si So Mi
ZHANG Xu Zhan
Where Am I Going?
HUANG Yun Sian,TSAI Yi Chin
Infidelity
MAK Siu Fung
Muteum
Aggie LEE Pak Yee
Kin's Hair
CHAN Kwun Chung,WONG Tsz Yin,CHANG See Wan
Best Director
ZHANG Yimou
Shadow
BI Gan
Long Day's Journey Into Night
JIANG Wen
Hidden Man
Pema Tseden
Jinpa
LOU Ye
The Shadow Play
Best Leading Actor
DUAN Yihong
The Looming Storm
Roy CHIU
Dear EX
DENG Chao
Shadow
XU Zheng
Dying to Survive
PENG Yuchang
An Elephant Sitting Still
Best Leading Actress
HSIEH Ying-xuan
Dear EX
SUN Li
Shadow
ZHAO Tao
Ash Is Purest White
Chloe Maayan
Three Husbands
ZHOU Xun
Last Letter
Best Supporting Actor
LEE Hong-chi
Cities of Last Things
CHENG Jen-shuo
Gatao 2: Rise of the King
ZHANG Yu
Dying to Survive
TIAN Zhuang-zhuang
Us and Them
Ben YUEN
Tracey
Best Supporting Actress
DING Ning
Cities of Last Things
Kara WAI
Tracey
XU Qing
Hidden Man
Phoebe HUANG
Dad's Suit
ZHANG Zifeng
Last Letter
Best New Director
DONG Yue
The Looming Storm
Mag HSU, HSU Chih-yen
Dear EX
WEN Muye
Dying to Survive
René LIU
Us and Them
HU Bo
An Elephant Sitting Still
Best New Performer
Joseph HUANG
Dear EX
XIE Zhang-ying
Cities of Last Things
ZHANG Zaixing
Gatao 2: Rise of the King
Si Pangoyod
Long Time No Sea
FU Meng-po
Father to Son
Best Original Screenplay
DONG Yue
The Looming Storm
LU Shih-yuan, Mag HSU
Dear EX
HO Wi Ding
Cities of Last Things
HAN Jianv, ZHONG Wei, WEN Muye
Dying to Survive
IWAI Shunji
Last Letter
Best Adapted Screenplay
SUNG Hsin-yin
On Happiness Road
LI Wei, ZHANG Yimou
Shadow
YUAN Yuan, HO Shing-ming, PAN Yu, AN Wei, René LIU
Us and Them
Pema Tseden
Jinpa
HU Bo
An Elephant Sitting Still
Best Cinematography
ZHAO Xiaoding
Shadow
NAKASHIMA Nagao
Xiao Mei
YAO Hung-i, DONG Jinsong, David CHIZALLET
Long Day's Journey Into Night
FAN Chao
An Elephant Sitting Still
Jake POLLOCK
The Shadow Play
Best Visual Effects
Samson WONG
Shadow
Ellen POON
Monster Hunt 2
WANG Shaoshuai, YANG Yuejuan
Hidden Man
ISHII Norio
Legend of the Demon Cat
PARK Young Soo, Chuck CHAE, MAEGAWA Hideaki, JI Myung Goo
Detective Dee: The Four Heavenly Kings
Best Art Direction
LIU Qiang
The Looming Storm
MA Kwong Wing
Shadow
LIU Qing
Hidden Man
TU Nan, LU Wei
Legend of the Demon Cat
HWARNG Wern-ying, WANG Chih-cheng
Father to Son
Best Makeup & Costume Design
LIU Qiang, LI Hua
The Looming Storm
CHEN Minzheng
Shadow
LI Miao
Dying to Survive
DONG Zhongmin, UMA WANG, ZHANG Shuping
Hidden Man
CHEN Tongxun
Legend of the Demon Cat
Best Action Choreography
DeeDee
Shadow
TANIGAKI Kenji
Monster Hunt 2
YUEN Shun Yi
Master Z: The Ip Man Legacy
HE Jun, TANIGAKI Kenji, YAN Hua
Hidden Man
Bruce LAW, Norman LAW
The Shadow Play
Best Original Film Score
Loudboy
Shadow
LU Luming
Xiao Mei
LIM Giong, Point HSU
Long Day's Journey Into Night
Summer LEI, Chris HOU
Father to Son
Hua Lun
An Elephant Sitting Still
Best Original Film Song
Bali Song
Lyricist : LEE Ying-hung  Composer : LEE Ying-hung  Performer : LEE Ying-hung
( Dear EX )
Excuse you, Boss
Lyricist : Edsion JV  Composer : Edsion JV  Performer : Edsion JV
( Gatao 2: Rise of the King )
Light Echo
Lyricist : LU Luming  Composer : LU Luming, Sam YANG  Performer : Sam YANG
( Xiao Mei )
US
Lyricist : David KE  Composer : CHEN Chien Chi  Performer : Eason CHAN
( Us and Them )
Keep the Heart Out of It
Lyricist : Summer LEI  Composer : Summer LEI  Performer : Summer LEI
( Father to Son )
Best Film Editing
LU Qingyi, ZHOU Xiaolin, GAO Ziyu, JIANG Yijun
Four Springs
FU Yue
Our Youth in Taiwan
LEI Cheng-ching
Dear EX
Jolin ZHU
Dying to Survive
LIAO Ching-sung, KONG Jinglei
Us and Them
Best Sound Effects
Emma LONG, Rocky ZHANG
The Looming Storm
YANG Jiang, ZHAO Nan
Shadow
LI Danfeng, SI Zhonglin
Long Day's Journey Into Night
KUO Li-chi
Father to Son
FU Kang
The Shadow Play
Outstanding Taiwanese Filmmaker of the Year
Saburo LIU
Audience Choice Award
An Elephant Sitting Still
CHU Yanhua, HU Yongzhen
FIPRESCI Prize
The Looming Storm
Century Fortune Pictures Corporation Limited, Hehe (Shanghai) Pictures Corporation Limited, YI Entertainment and Sports Corp., Beijing Biaozhun Yingxiang Cultural Communication Co., Ltd., Yunzhi Pictures (Shanghai) Corporation Limited, Quku Technology Corporation Limited, ZheJiang HengDian Film Co., Ltd., Lian Ray Pictures Co., Ltd., Century Star Pictures Corporation Limited, Huoerguosi Qingqing Media Corporation Limited, The Hocean Pictures Corporation Limited, Shenzhen Maizuo Film And Television Media Corporation Limited, Beijing Gentle Picture Co., Ltd., U.Lan Media, Shanghai Tao Piao Piao Movie & TV Culture Co., Ltd., Huoerguosi Black Ant Film Corporation Limited
Special Contribution Award
LIAO Ching-sung
Cats and Peachtopia
Best Animation Feature
Gary WANG
Light Chaser Animation Studios
On Happiness Road
Best Animation Feature
SUNG Hsin-yin
Happiness Road Co., Ltd.,ifilm Co., Ltd.,Kaohsiung Film Fund
Best Adapted Screenplay
SUNG Hsin-yin
A Dog's Life
Best Animation Feature
CHANG Yi
A-hha Studio
Four Springs
Best Documentary
LU Qingyi
Rivers Pictures Co., Ltd.
Best Film Editing
LU Qingyi, ZHOU Xiaolin, GAO Ziyu, JIANG Yijun
Our Youth in Taiwan
Best Documentary
FU Yue
7th Day Film
Best Film Editing
FU Yue
Late Life: The Chien-Ming Wang Story
Best Documentary
Frank W CHEN
WYC Motions,EBOS International Co., Ltd.,Activator Marketing Company
24th Street
Best Documentary
PAN Zhiqi
Zhiqi Pan's Documentary Studio
Umbrella Diaries: The First Umbrella
Best Documentary
James LEONG
Lianain Films Pte. Ltd.
The Looming Storm
Best Leading Actor
DUAN Yihong
Best New Director
DONG Yue
Best Original Screenplay
DONG Yue
Best Art Direction
LIU Qiang
Best Makeup & Costume Design
LIU Qiang, LI Hua
Best Sound Effects
Emma LONG, Rocky ZHANG
FIPRESCI Prize
Century Fortune Pictures Corporation Limited, Hehe (Shanghai) Pictures Corporation Limited, YI Entertainment and Sports Corp., Beijing Biaozhun Yingxiang Cultural Communication Co., Ltd., Yunzhi Pictures (Shanghai) Corporation Limited, Quku Technology Corporation Limited, ZheJiang HengDian Film Co., Ltd., Lian Ray Pictures Co., Ltd., Century Star Pictures Corporation Limited, Huoerguosi Qingqing Media Corporation Limited, The Hocean Pictures Corporation Limited, Shenzhen Maizuo Film And Television Media Corporation Limited, Beijing Gentle Picture Co., Ltd., U.Lan Media, Shanghai Tao Piao Piao Movie & TV Culture Co., Ltd., Huoerguosi Black Ant Film Corporation Limited
Dear EX
Best Feature Film
Ocean Entertainment Co., Ltd.,Hervoice Concept Co., Ltd.,Dear Studio Co., Ltd.
Best Leading Actor
Roy CHIU
Best Leading Actress
HSIEH Ying-xuan
Best New Director
Mag HSU, HSU Chih-yen
Best New Performer
Joseph HUANG
Best Original Screenplay
LU Shih-yuan, Mag HSU
Best Original Film Song
Lyricist : LEE Ying-hung  Composer : LEE Ying-hung  Performer : LEE Ying-hung
( Bali Song )
Best Film Editing
LEI Cheng-ching
Cities of Last Things
Best Supporting Actor
LEE Hong-chi
Best Supporting Actress
DING Ning
Best New Performer
XIE Zhang-ying
Best Original Screenplay
HO Wi Ding
Gatao 2: Rise of the King
Best Supporting Actor
CHENG Jen-shuo
Best New Performer
ZHANG Zaixing
Best Original Film Song
Lyricist : Edsion JV  Composer : Edsion JV  Performer : Edsion JV
( Excuse you, Boss )
Long Time No Sea
Best New Performer
Si Pangoyod
Shadow
Best Feature Film
Le Vision Pictures (Beijing) Co., Ltd.,Shanghai Tencent Pictures Culture Media Company Limited,Perfect Village Entertainment HK Limited
Best Director
ZHANG Yimou
Best Leading Actor
DENG Chao
Best Leading Actress
SUN Li
Best Adapted Screenplay
LI Wei, ZHANG Yimou
Best Cinematography
ZHAO Xiaoding
Best Visual Effects
Samson WONG
Best Art Direction
MA Kwong Wing
Best Makeup & Costume Design
CHEN Minzheng
Best Action Choreography
DeeDee
Best Original Film Score
Loudboy
Best Sound Effects
YANG Jiang, ZHAO Nan
Dying to Survive
Best Feature Film
Beijing Dirty Monkeys Studios Co., Ltd.,Shanghai Mountain of Flowers Films Co., Ltd.,Beijing Joy Leader Culture Communication Co., Ltd.,Huanhuanxixi(Tianjin) Cultural Investments Co., Ltd.,Beijing Jingxi Culture & Tourism Co., Ltd.,Beijing Universe Cultural Development Co., Ltd.,Beijing Talent International Film Co., Ltd.,Khorgos Dirty Monkeys Studios Co., Ltd.
Best Leading Actor
XU Zheng
Best New Director
WEN Muye
Best Supporting Actor
ZHANG Yu
Best Original Screenplay
HAN Jianv, ZHONG Wei, WEN Muye
Best Makeup & Costume Design
LI Miao
Best Film Editing
Jolin ZHU
Xiao Mei
Best Cinematography
NAKASHIMA Nagao
Best Original Film Score
LU Luming
Best Original Film Song
Lyricist : LU Luming  Composer : LU Luming, Sam YANG  Performer : Sam YANG
( Light Echo )
Monster Hunt 2
Best Visual Effects
Ellen POON
Best Action Choreography
TANIGAKI Kenji
Long Day's Journey Into Night
Best Feature Film
Zhejiang Huace Film & TV Co., Ltd.,Dangmai Films (Shanghai) Co., Ltd.,Huace Pictures (TianJin) Co., Ltd.,Horgos Taihe Digital Entertainment Cultural Developmnet Co., Ltd.,Shanghai PMF Pictures Co., Ltd.,Shanghai Tencent Pictures Cultural Diffusion Co., Ltd.,China Film (Shanghai) Investment Fund.,MandarinVision Co., Ltd.,TianJin MaoYan WeYing Media Co., Ltd.,Free Whale Pictures Co., Ltd.,Jiangsu Zhongnan Films Co., Ltd.,Arrival Films (Beijing) Co., Ltd.,Realm Media Group.,Dream Sky Films Co‭., ‬Ltd‭.,Youku Information Technology (Beijing) Co., Ltd.,CG Cinéma
Best Director
BI Gan
Best Cinematography
YAO Hung-i, DONG Jinsong, David CHIZALLET
Best Original Film Score
LIM Giong, Point HSU
Best Sound Effects
LI Danfeng, SI Zhonglin
Us and Them
Best New Director
René LIU
Best Supporting Actor
TIAN Zhuang-zhuang
Best Adapted Screenplay
YUAN Yuan, HO Shing-ming, PAN Yu, AN Wei, René LIU
Best Original Film Song
Lyricist : David KE  Composer : CHEN Chien Chi  Performer : Eason CHAN
( US )
Best Film Editing
LIAO Ching-sung, KONG Jinglei
Tracey
Best Supporting Actor
Ben YUEN
Best Supporting Actress
Kara WAI
Master Z: The Ip Man Legacy
Best Action Choreography
YUEN Shun Yi
Hidden Man
Best Director
JIANG Wen
Best Supporting Actress
XU Qing
Best Visual Effects
WANG Shaoshuai, YANG Yuejuan
Best Art Direction
LIU Qing
Best Makeup & Costume Design
DONG Zhongmin, UMA WANG, ZHANG Shuping
Best Action Choreography
HE Jun, TANIGAKI Kenji, YAN Hua
Jinpa
Best Director
Pema Tseden
Best Adapted Screenplay
Pema Tseden
Legend of the Demon Cat
Best Visual Effects
ISHII Norio
Best Art Direction
TU Nan, LU Wei
Best Makeup & Costume Design
CHEN Tongxun
Father to Son
Best New Performer
FU Meng-po
Best Art Direction
HWARNG Wern-ying, WANG Chih-cheng
Best Original Film Score
Summer LEI, Chris HOU
Best Original Film Song
Lyricist : Summer LEI  Composer : Summer LEI  Performer : Summer LEI
( Keep the Heart Out of It )
Best Sound Effects
KUO Li-chi
Detective Dee: The Four Heavenly Kings
Best Visual Effects
PARK Young Soo, Chuck CHAE, MAEGAWA Hideaki, JI Myung Goo
An Elephant Sitting Still
Best Feature Film
CHU Yanhua,HU Yongzhen
Best Leading Actor
PENG Yuchang
Best New Director
HU Bo
Best Adapted Screenplay
HU Bo
Best Cinematography
FAN Chao
Best Original Film Score
Hua Lun
Audience Choice Award
CHU Yanhua, HU Yongzhen
Dad's Suit
Best Supporting Actress
Phoebe HUANG
Ash Is Purest White
Best Leading Actress
ZHAO Tao
Three Husbands
Best Leading Actress
Chloe Maayan
Last Letter
Best Leading Actress
ZHOU Xun
Best Supporting Actress
ZHANG Zifeng
Best Original Screenplay
IWAI Shunji
The Shadow Play
Best Director
LOU Ye
Best Cinematography
Jake POLLOCK
Best Action Choreography
Bruce LAW, Norman LAW
Best Sound Effects
FU Kang
Si So Mi
Best Animated Short Film
ZHANG Xu Zhan
Where Am I Going?
Best Animated Short Film
HUANG Yun Sian,TSAI Yi Chin
Infidelity
Best Animated Short Film
MAK Siu Fung
Muteum
Best Animated Short Film
Aggie LEE Pak Yee
Kin's Hair
Best Animated Short Film
CHAN Kwun Chung,WONG Tsz Yin,CHANG See Wan
02-06
Best Live Action Short Film
WANG I Fan
Temporary
Best Live Action Short Film
HSU Hui-ju
Brotherhood
Best Live Action Short Film
WANG Chia-chun
A Final Reunion
Best Live Action Short Film
Da Peng
My World
Best Live Action Short Film
Jun LI