Best Feature Film
The Battle for the Republic of China
Central Motion Picture Corporation,邵氏公司
Life After Life
香港新藝城公司
Green Green Grass of Home
東大公司
人肉戰車
東大公司,佳譽公司
苦戀
三一公司
Man on the Brink
世紀公司
Best Documentary
朱銘的斧裡乾坤
攝影家C.F.I.工作室
中國繪畫的風貌
台製廠
國禾公司
Chinese Children's Games
光華公司
金門民俗文化村
Central Motion Picture Corporation
Best Animation ( None )
Best Director
翁維銓
Life After Life
HOU Hsiao-hsien
Green Green Grass of Home
章國明
Man on the Brink
Best Leading Actor
艾迪
Man on the Brink
WANG Dao
The Battle for the Republic of China
Jeem YIM
"Cream, Soda and Milk"
Best Leading Actress
汪萍
Tiger Killer
LIN Chin Hsia
慧眼識英雄
Tien Niu
女子學校
Best Supporting Actor
谷峰
Tiger Killer
金興賢
Man on the Brink
TIE Meng-chu
The City
Best Supporting Actress
Deanie IP
"Cream, Soda and Milk"
朱承彩
"Cream, Soda and Milk"
石安妮
In Our Time
最佳童星
周品君
Green Green Grass of Home
于世耕
The Battle for the Republic of China
鄭傳文
Green Green Grass of Home
Best Original Screenplay
翁維銓
Life After Life
Clifton KO
Teenage Dreamers
張鍵
Man on the Brink
Best Adapted Screenplay ( None )
Best Cinematography
賴豐彥, 金德哲
The Winter of 1905
Arthur WONG
Life After Life
林鴻鐘
苦戀
Best Film Editing
江煌雄
人肉戰車
周國忠
光頭神探賊狀元
余國峰
魔界轉世
Best Art Direction
Oliver WONG
Life After Life
CHANG Chi-pin
The Battle for the Republic of China
陳景森
Teenage Dreamers
最佳服裝設計
Oliver WONG
Life After Life
曹莊生
The Battle for the Republic of China
劉季友, 李燕萍
Tiger Killer
最佳原作音樂
駱明道
The Battle for the Republic of China
李泰祥
洛神傳
Joseph KOO
Man on the Brink
最佳改編音樂
Teddy Robin KWAN
Once Upon A Rainbow
黃仁清
慧眼識英雄
最佳電影插曲
成明, 趙寧, 琳妮
The Battle for the Republic of China
林敏怡
Once Upon A Rainbow
Kenny Bee
Man on the Brink
最佳錄音
紀宏達
Life After Life
忻江盛, 謝義雄
The Battle for the Republic of China
周少龍
魔界轉世
The Battle for the Republic of China
Best Feature Film
Central Motion Picture Corporation,邵氏公司
Best Leading Actor
WANG Dao
最佳童星
于世耕
Best Art Direction
CHANG Chi-pin
最佳服裝設計
曹莊生
最佳原作音樂
駱明道
最佳電影插曲
成明, 趙寧, 琳妮
最佳錄音
忻江盛, 謝義雄
光頭神探賊狀元
Best Film Editing
周國忠
"Cream, Soda and Milk"
Best Leading Actor
Jeem YIM
Best Supporting Actress
Deanie IP
Best Supporting Actress
朱承彩
Tiger Killer
Best Leading Actress
汪萍
Best Supporting Actor
谷峰
最佳服裝設計
劉季友, 李燕萍
金門民俗文化村
Best Documentary
Central Motion Picture Corporation
洛神傳
最佳原作音樂
李泰祥
Once Upon A Rainbow
最佳改編音樂
Teddy Robin KWAN
最佳電影插曲
林敏怡
慧眼識英雄
Best Leading Actress
LIN Chin Hsia
最佳改編音樂
黃仁清
The City
Best Supporting Actor
TIE Meng-chu
Teenage Dreamers
Best Original Screenplay
Clifton KO
Best Art Direction
陳景森
In Our Time
Best Supporting Actress
石安妮
女子學校
Best Leading Actress
Tien Niu
The Winter of 1905
Best Cinematography
賴豐彥, 金德哲
Life After Life
Best Feature Film
香港新藝城公司
Best Director
翁維銓
Best Original Screenplay
翁維銓
Best Cinematography
Arthur WONG
Best Art Direction
Oliver WONG
最佳服裝設計
Oliver WONG
最佳錄音
紀宏達
Green Green Grass of Home
Best Feature Film
東大公司
Best Director
HOU Hsiao-hsien
最佳童星
周品君
最佳童星
鄭傳文
人肉戰車
Best Feature Film
東大公司,佳譽公司
Best Film Editing
江煌雄
苦戀
Best Feature Film
三一公司
Best Cinematography
林鴻鐘
Man on the Brink
Best Feature Film
世紀公司
Best Director
章國明
Best Leading Actor
艾迪
Best Supporting Actor
金興賢
Best Original Screenplay
張鍵
最佳原作音樂
Joseph KOO
最佳電影插曲
Kenny Bee
朱銘的斧裡乾坤
Best Documentary
攝影家C.F.I.工作室
中國繪畫的風貌
Best Documentary
台製廠
Best Documentary
國禾公司
Chinese Children's Games
Best Documentary
光華公司
魔界轉世
Best Film Editing
余國峰
最佳錄音
周少龍