Best Narrative Feature
Incantation
Empty-Shells Production, JHT Entertainment, IC Image Media, CS Digital Entertainment Co., Ltd., YUCHIEN Marketing Co., Ltd., EDF Entertainment, MoonShine Animation, WIC World Investment Corporation, Ed International Co., Ltd., Kaohsiung Film Fund
GAGA
Sky Films Entertainment Co., Ltd., Oxygen Films Co., Ltd., CMC Entertainment Holding Corporation, Shinetime International Entertainment Co., Ltd., Double Edge Entertainment Corp., Brilliant Consulting Holding Co., Ltd., Lots Home Entertainment Co., Limited, Mirror Fiction Inc.
Limbo
Sun Entertainment Culture Limited
The Sunny Side of the Street
Petra Films Pte. Ltd.
Coo-Coo 043
66cc Company Limited, Atom Cinema Co., Ltd., Kaohsiung Film Fund, Taichung Film Development Foundation
Best Documentary Feature
Silence in the Dust
LI Wei
Wild Grass Films
A Holy Family
Elvis LU
Volos Films Co., Ltd., Films de Force Majeure
The King of Wuxia
LIN Jing-jie
Sky Films Entertainment Co., Ltd., Qixia Films
Blue Island
CHAN Tze-woon
Blue Island Production Company Limited
And Miles to Go Before I Sleep
TSAI Tsung-lung
Best Animated Feature ( None )
Best Live Action Short Film
To the Sea
LIN Po-yu
Can You Hear Me?
LI Nien-hsiu
Big Day
CHIANG Chung-chieh
Frontier
LI Ming
The Thing with Feathers
XU Tianlin
Best Documentary Short Film
Will You Look at Me
HUANG Shuli
The Lighting
Musquiqui Chihying
Between the Stars and Waves
LAU Kek-huat
Kaohsiung City, Yancheng District, Fubei Rd., No. 31
CHIANG Wei-liang
The Black Wall
Anson MAK
Best Animated Short Film
The Loach
CHEN Xi,AN Xu
A Dog Under Bridge
TANG Rehoo
The Island of Us
YU Yu
Compound Eyes of Tropical
ZHANG XU Zhan
A Night with Moosina
TSAI Shiu-cheng
Best Director
Kevin KO
Incantation
Laha Mebow
GAGA
CHANG Tso-chi
Flotsam and Jetsam
Soi CHEANG
Limbo
CHAN Ching-lin
Coo-Coo 043
Best Leading Actor
Louis CHEUNG Kai-chung
The Narrow Road
LAM Ka-tung
Limbo
Anthony WONG
The Sunny Side of the Street
CHANG Hsiao-chuan
The Post-Truth World
YU An-shun
Coo-Coo 043
Best Leading Actress
TSAI Hsuan-yen
Incantation
Angela YUEN Lai-lam
The Narrow Road
Cya LIU
Limbo
Sylvia CHANG
A Light Never Goes Out
HONG Hui-fang
Ajoomma
Best Supporting Actor
KAO Ying-husan
Incantation
Mason LEE
Limbo
Berant ZHU
Bad Education
JUNG Dong-hwan
Ajoomma
HU Jhih-ciang
Coo-Coo 043
Best Supporting Actress
Kagaw Piling
GAGA
Jennifer YU
Far Far Away
Caitlin FANG
The Post-Truth World
YANG Li-ying
Coo-Coo 043
Rimong Ihwar
Coo-Coo 043
Best New Director
Kai KO
Bad Education
LAU Kok-rui
The Sunny Side of the Street
HE Shuming
Ajoomma
TSENG Ying-ting
The Abandoned
HONG Heng-fai
Kissing the Ground You Walked On
Best New Performer
HUANG Sin-ting
Incantation
Yukan Losing
GAGA
Eric CHOU
My Best Friend's Breakfast
Sahal ZAMAN
The Sunny Side of the Street
HU Jhih-ciang
Coo-Coo 043
Best Original Screenplay
Willie CHANG, Kevin KO
Incantation
Laha Mebow, HSIEH Hui-ching
GAGA
LAU Kok-rui
The Sunny Side of the Street
HE Shuming, Kris ONG
Ajoomma
CHAN Ching-lin
Coo-Coo 043
Best Adapted Screenplay
Ryan TU
My Best Friend's Breakfast
AU Kin-yee, SHUM Kwan-sin
Limbo
Best Cinematography
CHEN Ko-chin
Incantation
CHENG Siu-keung
Limbo
LEUNG Ming-kai
The Sunny Side of the Street
YAO Hung-i
Salute
Charlie SOU Wai-kin
Kissing the Ground You Walked On
Best Visual Effects
HUANG Min-pin, HSIEH Meng-cheng, LU Kuan-sang, LI Che-cheng
Incantation
Garrett LAM, HO Man-lok, DIU King-wai
Limbo
ArChin YEN
Bad Education
Dennis YEUNG
A Light Never Goes Out
Best Art Direction
Otto CHEN
Incantation
LIN Tien-yu, TSENG Hao-ming, LIN Chih-wei
DEMIGOD: The Legend Begins
MAK Kwok-keung, Renee WONG
Limbo
YEH Tzu-wei
The Abandoned
CHANG Yi-feng
Coo-Coo 043
Best Makeup & Costume Design
TUNG Yen-hsiu, CHU Chia-yi
Incantation
Ken FAN, CHEN You-feng
DEMIGOD: The Legend Begins
Bruce YU, Karen YIP
Limbo
Lore SHIH, CHANG Fu-chen
The Abandoned
Emma CHEN
Coo-Coo 043
Best Action Choreography
LIAO Jia-sheng, LIN Kuei-hsieh, CHUANG Jen-ming
DEMIGOD: The Legend Begins
Jack WONG Wai-leung
Limbo
HUNG Shih-hao
The Abandoned
Sunny PANG
Geylang
SHEU Fang-yi
Salute
Best Original Film Score
Rockid LEE
Incantation
WONG Hin-yan
The Narrow Road
KAWAI Kenji
Limbo
LEE Che-yi, LIM Giong
Salute
Point HSU
Coo-Coo 043
Best Original Film Song
Là vì em
Lyricist : NGUYEN Quoc-phi  Composer : SHIH Min-chieh  Performer : LAI Hsueh-ching
( And Miles to Go Before I Sleep )
Around The Hearth
Lyricist : Laha Mebow, Baobu Badulu  Composer : Baobu Badulu  Performer : Ali Batu
( GAGA )
What's on Your Mind
Lyricist : Eric CHOU, WU I-wei  Composer : Eric CHOU  Performer : Eric CHOU
( My Best Friend's Breakfast )
A Place of Eternity
Lyricist : Olivia TSAO  Composer : Olivia TSAO  Performer : Olivia TSAO
( Untold Herstory )
Best Film Editing
HUANG Yi-ling
A Holy Family
Kevin KO
Incantation
David RICHARDSON
Limbo
SHIEH Meng-ju, LEE Huey
Bad Education
CHAN Ching-lin, Ian LIN, CHEN Pei-ying
Coo-Coo 043
Best Sound Effects
R.T KAO, Rockid LEE, Richard HOCKS, Nusorn THONGKHUM
Incantation
Nopawat LIKITWONG
Limbo
R.T KAO, Doit TSAI, Kenny CHENG
The Abandoned
Ellison LAU Chi-keong
Kissing the Ground You Walked On
TU Duu-chih, CHIANG Yi-chen, CHEN Yu-chieh
Coo-Coo 043
Outstanding Taiwanese Filmmaker of the Year
CHEN Ming-ze
Lifetime Achievement Award
LAI Cheng-ying
CHANG Chao-tang
Silence in the Dust
Best Documentary Feature
LI Wei
Wild Grass Films
A Holy Family
Best Documentary Feature
Elvis LU
Volos Films Co., Ltd., Films de Force Majeure
Best Film Editing
HUANG Yi-ling
The King of Wuxia
Best Documentary Feature
LIN Jing-jie
Sky Films Entertainment Co., Ltd., Qixia Films
Blue Island
Best Documentary Feature
CHAN Tze-woon
Blue Island Production Company Limited
And Miles to Go Before I Sleep
Best Documentary Feature
TSAI Tsung-lung
Best Original Film Song
Lyricist : NGUYEN Quoc-phi  Composer : SHIH Min-chieh  Performer : LAI Hsueh-ching
( Là vì em )
Incantation
Best Narrative Feature
Empty-Shells Production, JHT Entertainment, IC Image Media, CS Digital Entertainment Co., Ltd., YUCHIEN Marketing Co., Ltd., EDF Entertainment, MoonShine Animation, WIC World Investment Corporation, Ed International Co., Ltd., Kaohsiung Film Fund
Best Director
Kevin KO
Best Leading Actress
TSAI Hsuan-yen
Best Supporting Actor
KAO Ying-husan
Best New Performer
HUANG Sin-ting
Best Original Screenplay
Willie CHANG, Kevin KO
Best Cinematography
CHEN Ko-chin
Best Visual Effects
HUANG Min-pin, HSIEH Meng-cheng, LU Kuan-sang, LI Che-cheng
Best Art Direction
Otto CHEN
Best Makeup & Costume Design
TUNG Yen-hsiu, CHU Chia-yi
Best Original Film Score
Rockid LEE
Best Film Editing
Kevin KO
Best Sound Effects
R.T KAO, Rockid LEE, Richard HOCKS, Nusorn THONGKHUM
GAGA
Best Narrative Feature
Sky Films Entertainment Co., Ltd., Oxygen Films Co., Ltd., CMC Entertainment Holding Corporation, Shinetime International Entertainment Co., Ltd., Double Edge Entertainment Corp., Brilliant Consulting Holding Co., Ltd., Lots Home Entertainment Co., Limited, Mirror Fiction Inc.
Best Director
Laha Mebow
Best Supporting Actress
Kagaw Piling
Best New Performer
Yukan Losing
Best Original Screenplay
Laha Mebow, HSIEH Hui-ching
Best Original Film Song
Lyricist : Laha Mebow, Baobu Badulu  Composer : Baobu Badulu  Performer : Ali Batu
( Around The Hearth )
My Best Friend's Breakfast
Best New Performer
Eric CHOU
Best Adapted Screenplay
Ryan TU
Best Original Film Song
Lyricist : Eric CHOU, WU I-wei  Composer : Eric CHOU  Performer : Eric CHOU
( What's on Your Mind )
Flotsam and Jetsam
Best Director
CHANG Tso-chi
DEMIGOD: The Legend Begins
Best Art Direction
LIN Tien-yu, TSENG Hao-ming, LIN Chih-wei
Best Makeup & Costume Design
Ken FAN, CHEN You-feng
Best Action Choreography
LIAO Jia-sheng, LIN Kuei-hsieh, CHUANG Jen-ming
The Narrow Road
Best Leading Actor
Louis CHEUNG Kai-chung
Best Leading Actress
Angela YUEN Lai-lam
Best Original Film Score
WONG Hin-yan
Limbo
Best Narrative Feature
Sun Entertainment Culture Limited
Best Director
Soi CHEANG
Best Leading Actor
LAM Ka-tung
Best Leading Actress
Cya LIU
Best Supporting Actor
Mason LEE
Best Adapted Screenplay
AU Kin-yee, SHUM Kwan-sin
Best Cinematography
CHENG Siu-keung
Best Visual Effects
Garrett LAM, HO Man-lok, DIU King-wai
Best Art Direction
MAK Kwok-keung, Renee WONG
Best Makeup & Costume Design
Bruce YU, Karen YIP
Best Action Choreography
Jack WONG Wai-leung
Best Original Film Score
KAWAI Kenji
Best Film Editing
David RICHARDSON
Best Sound Effects
Nopawat LIKITWONG
Bad Education
Best New Director
Kai KO
Best Supporting Actor
Berant ZHU
Best Visual Effects
ArChin YEN
Best Film Editing
SHIEH Meng-ju, LEE Huey
A Light Never Goes Out
Best Leading Actress
Sylvia CHANG
Best Visual Effects
Dennis YEUNG
Far Far Away
Best Supporting Actress
Jennifer YU
The Sunny Side of the Street
Best Narrative Feature
Petra Films Pte. Ltd.
Best Leading Actor
Anthony WONG
Best New Director
LAU Kok-rui
Best New Performer
Sahal ZAMAN
Best Original Screenplay
LAU Kok-rui
Best Cinematography
LEUNG Ming-kai
Ajoomma
Best Leading Actress
HONG Hui-fang
Best New Director
HE Shuming
Best Supporting Actor
JUNG Dong-hwan
Best Original Screenplay
HE Shuming, Kris ONG
The Abandoned
Best New Director
TSENG Ying-ting
Best Art Direction
YEH Tzu-wei
Best Makeup & Costume Design
Lore SHIH, CHANG Fu-chen
Best Action Choreography
HUNG Shih-hao
Best Sound Effects
R.T KAO, Doit TSAI, Kenny CHENG
The Post-Truth World
Best Leading Actor
CHANG Hsiao-chuan
Best Supporting Actress
Caitlin FANG
Geylang
Best Action Choreography
Sunny PANG
Salute
Best Cinematography
YAO Hung-i
Best Action Choreography
SHEU Fang-yi
Best Original Film Score
LEE Che-yi, LIM Giong
Untold Herstory
Best Original Film Song
Lyricist : Olivia TSAO  Composer : Olivia TSAO  Performer : Olivia TSAO
( A Place of Eternity )
Kissing the Ground You Walked On
Best New Director
HONG Heng-fai
Best Cinematography
Charlie SOU Wai-kin
Best Sound Effects
Ellison LAU Chi-keong
Coo-Coo 043
Best Narrative Feature
66cc Company Limited, Atom Cinema Co., Ltd., Kaohsiung Film Fund, Taichung Film Development Foundation
Best Director
CHAN Ching-lin
Best Leading Actor
YU An-shun
Best Supporting Actor
HU Jhih-ciang
Best Supporting Actress
YANG Li-ying
Best Supporting Actress
Rimong Ihwar
Best New Performer
HU Jhih-ciang
Best Original Screenplay
CHAN Ching-lin
Best Art Direction
CHANG Yi-feng
Best Makeup & Costume Design
Emma CHEN
Best Original Film Score
Point HSU
Best Film Editing
CHAN Ching-lin, Ian LIN, CHEN Pei-ying
Best Sound Effects
TU Duu-chih, CHIANG Yi-chen, CHEN Yu-chieh
The Loach
Best Animated Short Film
CHEN Xi,AN Xu
A Dog Under Bridge
Best Animated Short Film
TANG Rehoo
The Island of Us
Best Animated Short Film
YU Yu
Compound Eyes of Tropical
Best Animated Short Film
ZHANG XU Zhan
A Night with Moosina
Best Animated Short Film
TSAI Shiu-cheng
Will You Look at Me
Best Documentary Short Film
HUANG Shuli
The Lighting
Best Documentary Short Film
Musquiqui Chihying
Between the Stars and Waves
Best Documentary Short Film
LAU Kek-huat
Kaohsiung City, Yancheng District, Fubei Rd., No. 31
Best Documentary Short Film
CHIANG Wei-liang
The Black Wall
Best Documentary Short Film
Anson MAK
To the Sea
Best Live Action Short Film
LIN Po-yu
Can You Hear Me?
Best Live Action Short Film
LI Nien-hsiu
Big Day
Best Live Action Short Film
CHIANG Chung-chieh
Frontier
Best Live Action Short Film
LI Ming
The Thing with Feathers
Best Live Action Short Film
XU Tianlin